5 thoughts on “(Polski) Poczuj potęgę wolności z GNU/Linux

 1. Bardzo fajny metorycznie i stylowo artykuł. Na prawdę przyjemnie się czytało. W szczególności iż nie lubię Windowsa, jego stabilności, a w zasadzie jego braku. ;) Dla normalnego, casualowegl użytkownika wybór rozwiązania firmy z Redmont jest najgorszą możliwą opcją, z racji samego systemu, bezpieczeństwa etc.

  Jedna rzecz na którą zwróciłem uwagę, gdzie w normalnych dyskach (nie RAID, nie SCSI) masz odczyt na poziomie 150 – 250 MB/s, ja w swoim notebookowym 5400rps WD miałem 50-60 MB/s odczyt/zapis. ;) Teraz w SSD 250 MB/s odczyt/zapis. Co oczywiście nie zmienia faktu że warto korzystać z pamięci operacyjnej do wyłączenia dysku fizycznego.
  I pisz częściej.

  Pozdrawiam,
  Gabriel

  • Patryk Jaworski says:

   Możliwości dysku twardego to jedna sprawa, druga – zdecydowanie ważniejsza, to organizacja systemu plików. Np. zwykły pendrive z systemem plików z alokacją SSD będzie działał *znacznie szybciej* przy odczycie losowych plików niewielkich rozmiarów niż jakikolwiek najszybszy talerzowy dysk twardy (głowica musi się przesunąć) przy odczycie tych samych plików.

   W następnym artykule opiszę krok po kroku jak maksymalnie wykorzystać możliwości dysku SSD. W chwili obecnej uzyskałem prędkość uruchamiania systemu do środowiska graficznego (GNOME 3) nieprzekraczającą 5 sekund. Po 5 sekundach mam gotowe do pracy środowisko, z aktywnym połączeniem z Internetem, serwerem HTTP, SSH i TORem.

   Pozbieram wszystko do kupy i opiszę, może w przyszłym tygodniu… Dzięki za komentarz :)

 2. Kuba says:

  Fajnie się czytało. Bardzo ciekawie to przedstawiłeś. Oby było tego więcej :D.
  Pozdrawiam

  PS. Strasznie mi się podoba to tło na tej stronie, i to przejście z niebieskiego w żółty. Jak to nie jest tajemnica to daj znac jak to zrobiłeś :D.

 3. Justa says:

  Brzmi bardzo zachęcająco. Interesujący wpis.

 4. krzysztof363 says:

  Tak mnie zainteresowało że całe przeczytałem i było miło. Wpadłem przypadkiem, szukałem informacji o czym nas w ogóle uczą na studiach. Kiedyś też się bawiłem w optymalizacje systemu na Windows ale widać na linuxie można bardziej poszaleć i wiedzieć co się dzieje :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>